Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Hamile kaldığınızı öğrendiğiz andan itibaren artık kendinize daha çok dikkat etmek zorundasınız. Bir can değil, iki can taşımanın vermiş olduğu sorumluluğun ne denli önem arz ettiğini anne adayı da hissedecektir. Bebeğin sağlıklı gelişiminin sürdürülebilmesi için bazı alışkanlıklarınızdan ve mevcut hayat kalitenizden feragat etmeniz gerekecek. hafta hafta gebelik

Hafta hafta gebelik yazı dizimizde, anne adaylarının bu süreç içerisinde maruz kaldıkları değişimler ve bebeklerinin gelişim aşaması yer alıyor. Aynı zamanda, daha nitelikli bir gebelik sürecinin geçirilmesi için bilgiler anne adaylarına sunuluyor.

Bebeğiniz gelişiyor!

Gebelik süreci üç dönemden oluşuyor. Birinci 3 aylık dönemde, bebeğin organlarının gelişimi başlıyor. İkinci dönemde bu gelişim daha hızlı bir şekilde devam ediyor. Üçüncü dönemde ise bebek normal bir bebeğin alacağı fiziksel görünüme kavuşuyor. Bebeğin gelişimi bu şekilde sürerken, anne adayının vücudu doğuma hazırlanıyor.

Bu süreç içerisinde hormonsal değişimler nedeniyle anne adaylarını ruhsal anlamda sorunlar yaşayabileceğini söylemek isteriz. Ruhsal rahatsızlık ve sıkıntıların aşılabilmesi için hafta hafta hamilelik yazı dizisi içerisinde yer yer pratik bilgiler verdik. Fiziksel görünümlerinde yaşadıkları değişimler, anne adaylarının kendilerini artık güzel görmeme hissine kapılmalarına neden olabiliyor. Hamilelik sürecinde yaşanılan fiziksel değişimlerin nedenini ve kalıcı olup olmadığını yine hafta hafta hamilelik yazı dizisinde bulabileceksiniz.

Hafta Hafta Gebelik Süreci!

40 haftalık süreç içerisinde bebek gelişimini ve büyümesini sürdürürken, anne adayı da doğuma hazır olacak şekilde değişimler yaşar. Yaşanılan değişimleri bilmek ve önceden psikolojik olarak buna hazırlanmak daha iyi bir hamilelik zamanını geçirilmesini sağlayabilir. Bu nedenle hafta hafta hamilelik yazı dizisi, aynı zamanda anne adayının da hafta hafta yaşayacağı değişimlere ışık tutuyor.

Hafta Hafta Gebelik Gelişimi

Hamilelik süreci, yakın arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın dikkatini size vermesine neden olacaktır. Bir anda artan ilgi, kimilerini mutlu ederken kimi anne adaylarını sıkabilir. Daha önce bebek sahibi olmuş ve dolayısıyla hamilelik deneyimi yaşamış arkadaşlarınız, abartılı ve hiçte bilimsel olmayan bir takım hikaye ve sözlerle, kaygılanmanıza neden olacak sohbetler içerisine sizi çekecektir.

Hafta hafta hamilelik yazı dizisinin sadece bebeğin gelişim sürecini anlatan sınırlı bir dosya değil, gebelikle ilgili sorulan soruların cevabını veren ve yanlış bilinenlerin düzelten eğlenceli bir yazı dizisi olarak size sunuyoruz. Bu dosya içerisinde daha önce hamile kalan bayanların abartılı gebelik süreçlerini anlatarak, nasıl ilk defa hamile kalan bayanları kaygıya sevk ettiklerine dair bilgileri de bulabileceksiniz. Hamileliğin her kadına özgü olduğunu unutmayın ve başkalarının gebelik süreçlerine takılarak, kendinizi fazla karamsarlığa düşürmeyin.

Hamilelikten sonrası…

Gebelik sürecinin nasıl geçirilmesi gerektiği, bebeğin gelişimi ve anne adaylarının yaşadığı değişimlere değinen yazı dizimizde, ara ara gebelikten sonrası için pratik bilgilere de yer veriliyor. Böylece hamilelik sürecinin tamamlanmasından sonra anne adaylarının vücutlarının eskisi gibi olmasını sağlayacak tavsiyeleri de hafta hafta hamilelik yazı dizisinde bulabilirsiniz.

Nasıl bir doğum?

Elbette en çok merak edilenlerden birisi de budur. Anne adayları, yazı dizimizde bebeğin pozisyon durumlarına göre hangi doğum yönteminin gerekli olduğunu öğrenebilecekler. Ülkemizde uygulanan doğum teknikleri hakkında genel bir bilgiye de sahip olacaklardır.

İlgilinizi Çekebilecek İçerikler

Bebek Ayakkabısı Seçimi

Bebek Ayakkabısı Seçimi

Çocuklarınızın sağlığı açısından ayakkabı seçimi asla es geçilmemelidir. Anneler çocuklarına doğru ayakkabı seçmek için nelere dikkat etmesi gerekir? Doğru ayakkabı seçmeye dikkat edilmezse ne gibi zararlar doğar? Cevaplarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

Doğru bir ayakkabı için neye dikkat etmelidir?

Bebekleriniz ilk olarak destekle beraber adımlarını 9.aydan sonra atmaya başlar. Desteksiz olarak adım atmaya başlayacakları 12.aydan sonra bebeklerinize ayakkabı alabilirsiniz. 

Devamını Oku

Bebek Zeka Gelişimi

Bebek Zeka Gelişimi

Bebeklerde bedensel gelişim kadar zekâ gelişimi de oldukça önemlidir. Zekâ gelişimi için bebeğin anne karnına düştüğü andan itibaren sağlıklı bir gebelik planı izlenmelidir. Bebeğin zekâsı anne karnında gelişmeye başlar ve anne bu dönemde bebeği için sağlıklı olan yolları takip ettiğinde bebek zekâ gelişimi de başarılı bir şekilde yerine getirilmiş olur. Hamilelik döneminde annenin beslenmeden uyku düzenine varıncaya kadar pek çok konuda bebeğin zekâ gelişimine katkısı olacak girişimlerde bulunması şarttır. 

Devamını Oku

Sezeryan Doğum Sonrası İyileşme Süreci

Sezeryan Doğum Sonrası İyileşme Süreci

Bazı durumlarda normal doğum dışına çıkılarak, annenin bebeğine sağlıklı bir şekilde kavuşması sağlanır. Sezaryen ile doğum annenin bebeğine sağlıklı şekilde kavuşmasını sağlayan bir operasyonu ifade etmektedir. Normal doğuma geçit vermeyen nedenler, bebeğin ameliyatla alınmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda anneler, doğum sonrasında normal doğum yapanlara göre daha dikkatli olmak durumundadır. Yaralarının açılmaması ve dikişlerinin patlamaması için dikkat göstermelidir. Doktorun gerekli gördüğü ilaçları alarak, kontrollerini aksatmaması gereklidir. 

Devamını Oku