Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik Yazı Dizisi

Hamile kaldığınızı öğrendiğiz andan itibaren artık kendinize daha çok dikkat etmek zorundasınız. Bir can değil, iki can taşımanın vermiş olduğu sorumluluğun ne denli önem arz ettiğini anne adayı da hissedecektir. Bebeğin sağlıklı gelişiminin sürdürülebilmesi için bazı alışkanlıklarınızdan ve mevcut hayat kalitenizden feragat etmeniz gerekecek. hafta hafta gebelik

Hafta hafta gebelik yazı dizimizde, anne adaylarının bu süreç içerisinde maruz kaldıkları değişimler ve bebeklerinin gelişim aşaması yer alıyor. Aynı zamanda, daha nitelikli bir gebelik sürecinin geçirilmesi için bilgiler anne adaylarına sunuluyor.

Bebeğiniz gelişiyor!

Gebelik süreci üç dönemden oluşuyor. Birinci 3 aylık dönemde, bebeğin organlarının gelişimi başlıyor. İkinci dönemde bu gelişim daha hızlı bir şekilde devam ediyor. Üçüncü dönemde ise bebek normal bir bebeğin alacağı fiziksel görünüme kavuşuyor. Bebeğin gelişimi bu şekilde sürerken, anne adayının vücudu doğuma hazırlanıyor.

Bu süreç içerisinde hormonsal değişimler nedeniyle anne adaylarını ruhsal anlamda sorunlar yaşayabileceğini söylemek isteriz. Ruhsal rahatsızlık ve sıkıntıların aşılabilmesi için hafta hafta hamilelik yazı dizisi içerisinde yer yer pratik bilgiler verdik. Fiziksel görünümlerinde yaşadıkları değişimler, anne adaylarının kendilerini artık güzel görmeme hissine kapılmalarına neden olabiliyor. Hamilelik sürecinde yaşanılan fiziksel değişimlerin nedenini ve kalıcı olup olmadığını yine hafta hafta hamilelik yazı dizisinde bulabileceksiniz.

Hafta Hafta Gebelik Süreci!

40 haftalık süreç içerisinde bebek gelişimini ve büyümesini sürdürürken, anne adayı da doğuma hazır olacak şekilde değişimler yaşar. Yaşanılan değişimleri bilmek ve önceden psikolojik olarak buna hazırlanmak daha iyi bir hamilelik zamanını geçirilmesini sağlayabilir. Bu nedenle hafta hafta hamilelik yazı dizisi, aynı zamanda anne adayının da hafta hafta yaşayacağı değişimlere ışık tutuyor.

Hafta Hafta Gebelik Gelişimi

Hamilelik süreci, yakın arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın dikkatini size vermesine neden olacaktır. Bir anda artan ilgi, kimilerini mutlu ederken kimi anne adaylarını sıkabilir. Daha önce bebek sahibi olmuş ve dolayısıyla hamilelik deneyimi yaşamış arkadaşlarınız, abartılı ve hiçte bilimsel olmayan bir takım hikaye ve sözlerle, kaygılanmanıza neden olacak sohbetler içerisine sizi çekecektir.

Hafta hafta hamilelik yazı dizisinin sadece bebeğin gelişim sürecini anlatan sınırlı bir dosya değil, gebelikle ilgili sorulan soruların cevabını veren ve yanlış bilinenlerin düzelten eğlenceli bir yazı dizisi olarak size sunuyoruz. Bu dosya içerisinde daha önce hamile kalan bayanların abartılı gebelik süreçlerini anlatarak, nasıl ilk defa hamile kalan bayanları kaygıya sevk ettiklerine dair bilgileri de bulabileceksiniz. Hamileliğin her kadına özgü olduğunu unutmayın ve başkalarının gebelik süreçlerine takılarak, kendinizi fazla karamsarlığa düşürmeyin.

Hamilelikten sonrası…

Gebelik sürecinin nasıl geçirilmesi gerektiği, bebeğin gelişimi ve anne adaylarının yaşadığı değişimlere değinen yazı dizimizde, ara ara gebelikten sonrası için pratik bilgilere de yer veriliyor. Böylece hamilelik sürecinin tamamlanmasından sonra anne adaylarının vücutlarının eskisi gibi olmasını sağlayacak tavsiyeleri de hafta hafta hamilelik yazı dizisinde bulabilirsiniz.

Nasıl bir doğum?

Elbette en çok merak edilenlerden birisi de budur. Anne adayları, yazı dizimizde bebeğin pozisyon durumlarına göre hangi doğum yönteminin gerekli olduğunu öğrenebilecekler. Ülkemizde uygulanan doğum teknikleri hakkında genel bir bilgiye de sahip olacaklardır.

İlgilinizi Çekebilecek İçerikler

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrolü istenmeyen gebeliklerin engellenmesi için önemlidir. Çiftlerin ekonomik durumlarına uygun çocuk sayısına sahip olması ve iki doğum arasındaki mesafeyi arttırmak veya planlamak içinde kullanılmaktadır. Bu anlamda doğu kontrollerinin faydaları vardır. Bu faydaları şu şekilde sayabiliriz.

1.       Çiftler gebelik süreçlerini istedikleri gibi belirlerler.

2.       Anne ölümlerine neden olan düşüklerin önüne geçilmektedir. 

Devamını Oku

Anne Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anne Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum esnasında ve sonrasında annenin nasıl beslendiği doğrudan bebeğin sağlık durumunu etkileyen faktörler arasındadır. Bu nedenle doğumdan önce beslenmesine dikkat eden anneler doğumdan sonra da düzenli bir program dâhilinde beslenme alışkanlığı oluşturmalıdır.

Doğum sonrası anne beslenmesi temelde iki konuyu etkiler; birincisi emziren annelerin bebekleri için gerekli besini alabilmeleri, ikincisi ise doğum sırasında alınan kiloların sağlıklı biçimde verilmesidir. 

Devamını Oku

Epidural Doğum

Epidural Doğum

Gebelik sürecinin sonlarına doğru doğum stresi anne adayını daha fazlasıyla sarar. Doğum sancılarının nasıl atlatılacağı ve bu şiddetli ağrılara nasıl atlanılabileceği konusu, anne adaylarının kafalarını kurcalayan önemli faktörlerden birisidir. Annelik heyecanını, birden doğum sırasında yaşanacaklar sarar ve endişe söz konusu olur. Annelerin daha iyi koşullarda doğurabilmeleri için uzmanlar sürekli çalışmaktadır. Epidural doğumda bu çalışmalar sonrasında meydana çıkmıştır. 

Devamını Oku