Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

Bu verilere göre şu anda hafta günlük hamilesiniz (±3 gün hatapayı!)

Bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) olarak belirlendi.

Hamile kaldığını öğrenen bayanlar, büyük bir heyecan içerisinde gebelik hesaplamaya çalışırlar. Kaç aydan gidiyorum? Daha ne kadar ayım kaldı gibi meraklar, hamile bayanları en çok ilgilendiren meselelerden birisidir. Halbuki hamilelik ay bazında değil, hafta bazında takip edilir. Doktorlar da hamile bayanlara kaç aylık olduklarını değil, kaç haftalık hamile olduklarını söylerler. Aylarla tabir edilen hamilelik süreci, bazı kafa karışıklığına sebep olabilir. Bunun sebebi bir ayın tam olarak 4 hafta olmamasıdır. 4 hafta 3 gün olmasıdır. Bu nedenle hamlelik, aylara göre değil de haftalara göre takip edilir. 38 veya 40.haftaya gelindiğinde doğum gerçekleşebilir. gebelik hesaplama

41.hafta içerisinde de doğum yapan kadınlar söz konusu olabilir. Gebelik hesaplamalarda çok fazla sapmanın olmaması adına hafta hafta gebelik takiplerinin yapılması önemlidir. Ay hesabı yaparak karışıklığa neden olmaya gerek yoktur. Ama yine de gebelik hesaplama için kaç haftalık gebelik, hangi aya denk geliyor aşağıda size yazalım:

Gebelik Hesaplama kolaylığı için;

4 veya 5 haftalık gebelikler 1 aylık olarak değerlendirilir.

8 veya 9 hafta tamamlandığında bebek artık 2 aylıktır.

12 veya 13 hafta bittiğinde 3 ay tamamlanmıştır.

16 -17 haftalar tamamlandığında 4 ay sonlanmıştır.

20-21 haftalar sona erdiğinde 5 ay tamam olmuştur.

24-25 haftalar sonlandırıldığında 6 ay biter.

28 -29 haftalar tamamlandığında 7 ay biter.

32-33 haftalar bittiğinde ise 8 ay sonlanmıştır.

36.hafta bittiğinde 9 ay tamamlanmıştır.

40.hata bittiğinde 9 ay 10 gün tamamlanır.

Son olarak yeniden hatırlatmak gerekirse, hamilelik de esas ay ay değil, hafta hafta takip yapmaktır. 38 ve 40.haftalar arasında doğum gerçekleşebilir. 280 gün böylece tamamlanmış olur. Aya göre gebelik hesaplandığında, hamilelik 9 ay 10 gün sürmüş olmaktadır.

İlgilinizi Çekebilecek İçerikler

Bebek Zeka Gelişimi

Bebek Zeka Gelişimi

Bebeklerde bedensel gelişim kadar zekâ gelişimi de oldukça önemlidir. Zekâ gelişimi için bebeğin anne karnına düştüğü andan itibaren sağlıklı bir gebelik planı izlenmelidir. Bebeğin zekâsı anne karnında gelişmeye başlar ve anne bu dönemde bebeği için sağlıklı olan yolları takip ettiğinde bebek zekâ gelişimi de başarılı bir şekilde yerine getirilmiş olur. Hamilelik döneminde annenin beslenmeden uyku düzenine varıncaya kadar pek çok konuda bebeğin zekâ gelişimine katkısı olacak girişimlerde bulunması şarttır. 

Devamını Oku

Emzirmenin Önemi

Emzirmenin Önemi

Bebeğin anne sütüyle beslenmesi, sadece bebek için önemli değildir. Aynı zamanda anne içinde bebeğin süt ile beslenilmesi, sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Anne ve bebek arasında duygusal bağın kurulması ve sağlamlaşması içinde annenin bebeğini emzirmesi gerekir. Anne sütü, bebek için yapay besinlerden daha fazlasını sunar. En ideal beslenme öğesi durumundadır. Emzirme sırasında anne ve bebeğin yaşamış olduğu duygusal bağlılık da, annelik şefkati ve sevgi bağının aralarında oluşmasını sağlar. Çünkü bebek, annesinin tenine dokunur. Göz teması kurulur. Anne bebeğinin sıcaklığını ve kalp atışlarını daha iyi hisseder. Bedensel anlamda emzirme bebeğe çok şey kazandırır. Ayrıca annelik psikolojisinin de olgunlaşmasını sağlar. 

Devamını Oku

Doğum Sonrası Anne Psikolojisi

Doğum Sonrası Anne Psikolojisi

Doğumla beraber kadınların yapılarında değişimler meydana gelir. Bu değişimler annenin psikolojisini etkileyeceği gibi, doğumdan sonrada ruhsal durumdaki bozukluk devam edebilir. Gebelik süreci içerisinde hormonların hamile olmadan ki döneme göre daha fazla salgılaması, anne adaylarında alınganlığı, duygusal hassasiyeti arttırır. Lakin bu durum, doğumdan sonra da birkaç hafta devam edebilir. Uzmanlar, doğumun gerekleşmesinden sonra anne psikolojisinin etkilenmesinin sebebi olarak, östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan düşüşü gösterir. Gebelik sürecinden sonra yaşanan psikolojik zayıflık, bir ya da iki hafta sürer. Ama bazı kadınlarda 6 hafta sürdüğü de gözlemlenmiştir. 

Devamını Oku