Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

Bu verilere göre şu anda hafta günlük hamilesiniz (±3 gün hatapayı!)

Bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) olarak belirlendi.

Hamile kaldığını öğrenen bayanlar, büyük bir heyecan içerisinde gebelik hesaplamaya çalışırlar. Kaç aydan gidiyorum? Daha ne kadar ayım kaldı gibi meraklar, hamile bayanları en çok ilgilendiren meselelerden birisidir. Halbuki hamilelik ay bazında değil, hafta bazında takip edilir. Doktorlar da hamile bayanlara kaç aylık olduklarını değil, kaç haftalık hamile olduklarını söylerler. Aylarla tabir edilen hamilelik süreci, bazı kafa karışıklığına sebep olabilir. Bunun sebebi bir ayın tam olarak 4 hafta olmamasıdır. 4 hafta 3 gün olmasıdır. Bu nedenle hamlelik, aylara göre değil de haftalara göre takip edilir. 38 veya 40.haftaya gelindiğinde doğum gerçekleşebilir. gebelik hesaplama

41.hafta içerisinde de doğum yapan kadınlar söz konusu olabilir. Gebelik hesaplamalarda çok fazla sapmanın olmaması adına hafta hafta gebelik takiplerinin yapılması önemlidir. Ay hesabı yaparak karışıklığa neden olmaya gerek yoktur. Ama yine de gebelik hesaplama için kaç haftalık gebelik, hangi aya denk geliyor aşağıda size yazalım:

Gebelik Hesaplama kolaylığı için;

4 veya 5 haftalık gebelikler 1 aylık olarak değerlendirilir.

8 veya 9 hafta tamamlandığında bebek artık 2 aylıktır.

12 veya 13 hafta bittiğinde 3 ay tamamlanmıştır.

16 -17 haftalar tamamlandığında 4 ay sonlanmıştır.

20-21 haftalar sona erdiğinde 5 ay tamam olmuştur.

24-25 haftalar sonlandırıldığında 6 ay biter.

28 -29 haftalar tamamlandığında 7 ay biter.

32-33 haftalar bittiğinde ise 8 ay sonlanmıştır.

36.hafta bittiğinde 9 ay tamamlanmıştır.

40.hata bittiğinde 9 ay 10 gün tamamlanır.

Son olarak yeniden hatırlatmak gerekirse, hamilelik de esas ay ay değil, hafta hafta takip yapmaktır. 38 ve 40.haftalar arasında doğum gerçekleşebilir. 280 gün böylece tamamlanmış olur. Aya göre gebelik hesaplandığında, hamilelik 9 ay 10 gün sürmüş olmaktadır.

İlgilinizi Çekebilecek İçerikler

Bebek Ayakkabısı Seçimi

Bebek Ayakkabısı Seçimi

Çocuklarınızın sağlığı açısından ayakkabı seçimi asla es geçilmemelidir. Anneler çocuklarına doğru ayakkabı seçmek için nelere dikkat etmesi gerekir? Doğru ayakkabı seçmeye dikkat edilmezse ne gibi zararlar doğar? Cevaplarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

Doğru bir ayakkabı için neye dikkat etmelidir?

Bebekleriniz ilk olarak destekle beraber adımlarını 9.aydan sonra atmaya başlar. Desteksiz olarak adım atmaya başlayacakları 12.aydan sonra bebeklerinize ayakkabı alabilirsiniz. 

Devamını Oku

Doğum Çantasında Neler Olmalıdır?

Doğum Çantasında Neler Olmalıdır?

Doğumun yaklaşmasına kısa zaman kala, mutlaka anne ve bebek için doğum çantasının hazırlanması gerekir. Hastanede ihtiyaç duyulacak eşyalar için önceden temkinli olmak, doğuma gidileceği esnasında zaman kazanmaya yardımcı olur. Anne ve bebek için acil ihtiyaçların koyulması gereken çantada, gereksiz bir takım eşyaların bulunmaması gerekir. Bu nedenle gideceğiniz hastanenin anne ve bebek için sunduğu imkanları da öğrenmeniz gerekir. Böylece çantada gereksiz eşyaların bulunmasını önlemiş olursunuz. 

Devamını Oku

Anne Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anne Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum esnasında ve sonrasında annenin nasıl beslendiği doğrudan bebeğin sağlık durumunu etkileyen faktörler arasındadır. Bu nedenle doğumdan önce beslenmesine dikkat eden anneler doğumdan sonra da düzenli bir program dâhilinde beslenme alışkanlığı oluşturmalıdır.

Doğum sonrası anne beslenmesi temelde iki konuyu etkiler; birincisi emziren annelerin bebekleri için gerekli besini alabilmeleri, ikincisi ise doğum sırasında alınan kiloların sağlıklı biçimde verilmesidir. 

Devamını Oku