Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

Bu verilere göre şu anda hafta günlük hamilesiniz (±3 gün hatapayı!)

Bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) olarak belirlendi.

Hamile kaldığını öğrenen bayanlar, büyük bir heyecan içerisinde gebelik hesaplamaya çalışırlar. Kaç aydan gidiyorum? Daha ne kadar ayım kaldı gibi meraklar, hamile bayanları en çok ilgilendiren meselelerden birisidir. Halbuki hamilelik ay bazında değil, hafta bazında takip edilir. Doktorlar da hamile bayanlara kaç aylık olduklarını değil, kaç haftalık hamile olduklarını söylerler. Aylarla tabir edilen hamilelik süreci, bazı kafa karışıklığına sebep olabilir. Bunun sebebi bir ayın tam olarak 4 hafta olmamasıdır. 4 hafta 3 gün olmasıdır. Bu nedenle hamlelik, aylara göre değil de haftalara göre takip edilir. 38 veya 40.haftaya gelindiğinde doğum gerçekleşebilir. gebelik hesaplama

41.hafta içerisinde de doğum yapan kadınlar söz konusu olabilir. Gebelik hesaplamalarda çok fazla sapmanın olmaması adına hafta hafta gebelik takiplerinin yapılması önemlidir. Ay hesabı yaparak karışıklığa neden olmaya gerek yoktur. Ama yine de gebelik hesaplama için kaç haftalık gebelik, hangi aya denk geliyor aşağıda size yazalım:

Gebelik Hesaplama kolaylığı için;

4 veya 5 haftalık gebelikler 1 aylık olarak değerlendirilir.

8 veya 9 hafta tamamlandığında bebek artık 2 aylıktır.

12 veya 13 hafta bittiğinde 3 ay tamamlanmıştır.

16 -17 haftalar tamamlandığında 4 ay sonlanmıştır.

20-21 haftalar sona erdiğinde 5 ay tamam olmuştur.

24-25 haftalar sonlandırıldığında 6 ay biter.

28 -29 haftalar tamamlandığında 7 ay biter.

32-33 haftalar bittiğinde ise 8 ay sonlanmıştır.

36.hafta bittiğinde 9 ay tamamlanmıştır.

40.hata bittiğinde 9 ay 10 gün tamamlanır.

Son olarak yeniden hatırlatmak gerekirse, hamilelik de esas ay ay değil, hafta hafta takip yapmaktır. 38 ve 40.haftalar arasında doğum gerçekleşebilir. 280 gün böylece tamamlanmış olur. Aya göre gebelik hesaplandığında, hamilelik 9 ay 10 gün sürmüş olmaktadır.

İlgilinizi Çekebilecek İçerikler

Mama Sandalyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Mama Sandalyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bebeğiniz için güzel bir mama sandalyesi almak isteyebilirsiniz. Bunun için mağazalarda onlarca model var. Ancak güzelini ve gösterişlisini almak, çabuk toparlananları ve katlanabilir olanları tercih etmek yetmiyor. Mama sandalyesi alırken dikkat edilmesi gerekenler var. Bunların başında gelen şey ise, bebeğinizin güvenliğini sağlayacak bir mama sandalyesi almanızdır.

Mama sandalyesi alırken nelere dikkat edeceksiniz?

1.       Güvenli bir mama sandalyesi almanız gerekir. Emniyet kilitleri bulunmayan bir mama sandalyesi işinize asla yaramayacaktır. 

Devamını Oku

Özel Hastanede Doğum

Özel Hastanede Doğum

Anne adaylarının giderek bebeklerinin doğum gününe yaklaşması, bazı endişeleri beraberinde getirebilir. Annelik heyecanının yerine bazı kaygıların alması, doğum sancılarının veya doğum sürecinde yaşanacak tıbbı yanlışlıkların, kendisine ve bebeğine zarar vereceği korkusunun bir sebebidir. Bu gibi korkular, doğum sürecini de etkileyebilir. Anne kendisini aşırı kasarak, doğumun doğru bir şekilde ilerleyememesine neden olabilir. Annenin doğuma yaklaşırken ki kaygılarının ortadan kaldırılması gerekir. Buda doğumun gerçekleşeceği hastane, doğumu yerine getirecek doktor ve hemşirelere güvenin tam olmasıyla mümkün olabilir. 

Devamını Oku

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Bebeklerin eğlendiklerini ve güldüklerini görmek, bir annenin en büyük heyecanını ifade eder. Bu bakımdan anne, bebeğinin mutlu olması ve ağlamaması adına onunla sürekli ilgilenir, oyun oynar ve ilgilenebileceği oyuncakları kendisine sunar. Annenin bebekle ile bu şekilde iletişim kurması, aralarındaki bağlantı ve sevginin daha da gelişmesini sağlayacak bir durumu ifade eder. Bunun için anne adayları, bebekleriyle daha iyi zaman geçirebilecekleri oyunları ve oyuncakları satın alabilirler. Ancak bebekler için alınabilecek oyuncakların zararlar doğurmaması gerekir. Oyuncakların bazılarında yer alan kimyasal bir takım maddeler bebeklere zarar verebilir.

Devamını Oku