Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

Bu verilere göre şu anda hafta günlük hamilesiniz (±3 gün hatapayı!)

Bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) olarak belirlendi.

Hamile kaldığını öğrenen bayanlar, büyük bir heyecan içerisinde gebelik hesaplamaya çalışırlar. Kaç aydan gidiyorum? Daha ne kadar ayım kaldı gibi meraklar, hamile bayanları en çok ilgilendiren meselelerden birisidir. Halbuki hamilelik ay bazında değil, hafta bazında takip edilir. Doktorlar da hamile bayanlara kaç aylık olduklarını değil, kaç haftalık hamile olduklarını söylerler. Aylarla tabir edilen hamilelik süreci, bazı kafa karışıklığına sebep olabilir. Bunun sebebi bir ayın tam olarak 4 hafta olmamasıdır. 4 hafta 3 gün olmasıdır. Bu nedenle hamlelik, aylara göre değil de haftalara göre takip edilir. 38 veya 40.haftaya gelindiğinde doğum gerçekleşebilir. gebelik hesaplama

41.hafta içerisinde de doğum yapan kadınlar söz konusu olabilir. Gebelik hesaplamalarda çok fazla sapmanın olmaması adına hafta hafta gebelik takiplerinin yapılması önemlidir. Ay hesabı yaparak karışıklığa neden olmaya gerek yoktur. Ama yine de gebelik hesaplama için kaç haftalık gebelik, hangi aya denk geliyor aşağıda size yazalım:

Gebelik Hesaplama kolaylığı için;

4 veya 5 haftalık gebelikler 1 aylık olarak değerlendirilir.

8 veya 9 hafta tamamlandığında bebek artık 2 aylıktır.

12 veya 13 hafta bittiğinde 3 ay tamamlanmıştır.

16 -17 haftalar tamamlandığında 4 ay sonlanmıştır.

20-21 haftalar sona erdiğinde 5 ay tamam olmuştur.

24-25 haftalar sonlandırıldığında 6 ay biter.

28 -29 haftalar tamamlandığında 7 ay biter.

32-33 haftalar bittiğinde ise 8 ay sonlanmıştır.

36.hafta bittiğinde 9 ay tamamlanmıştır.

40.hata bittiğinde 9 ay 10 gün tamamlanır.

Son olarak yeniden hatırlatmak gerekirse, hamilelik de esas ay ay değil, hafta hafta takip yapmaktır. 38 ve 40.haftalar arasında doğum gerçekleşebilir. 280 gün böylece tamamlanmış olur. Aya göre gebelik hesaplandığında, hamilelik 9 ay 10 gün sürmüş olmaktadır.

İlgilinizi Çekebilecek İçerikler

Bebek Ayakkabısı Seçimi

Bebek Ayakkabısı Seçimi

Çocuklarınızın sağlığı açısından ayakkabı seçimi asla es geçilmemelidir. Anneler çocuklarına doğru ayakkabı seçmek için nelere dikkat etmesi gerekir? Doğru ayakkabı seçmeye dikkat edilmezse ne gibi zararlar doğar? Cevaplarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

Doğru bir ayakkabı için neye dikkat etmelidir?

Bebekleriniz ilk olarak destekle beraber adımlarını 9.aydan sonra atmaya başlar. Desteksiz olarak adım atmaya başlayacakları 12.aydan sonra bebeklerinize ayakkabı alabilirsiniz. 

Devamını Oku

Bebek Araba Koltuğu Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Bebek Araba Koltuğu Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Bilinçli bir anne babanın arabasında bulundurması gereken ilk eşya “bebek araba koltuğu” olmalıdır. Binlerce insanın hayatını kaybettiği trafik kazalarında ebeveynleri koruyan emniyet kemerleri gibi bebekleri koruyan şeyde bebek araba koltuğudur. 

Hayati derecede önemli olan bebek araba koltuğu seçimi ve kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususları sizlerle paylaşmak istiyoruz. 

Devamını Oku

En Doğru Doğum Şekli Hangisidir?

En Doğru Doğum Şekli Hangisidir?

Anne adaylarının hamileliklerinin son süreçlerine doğru doğum korkusu sarabilir. Bununla beraber hangi doğum şeklinin daha sağlıklı olduğu da akılları kurcalayan bir sorudur. Normal doğumun yaşatacağı sancılar düşünüldüğünde, sezaryen ile doğumu tercih etmek isteyen anneler olabiliyor. Anne adaylarını özellikle doğuma yakın zamanda daha da sıkan bu sorunun cevabını vererek, hamile bayanların gönüllerine ferahlık kazandırmayı düşünüyoruz.

Devamını Oku