Normal Doğumun Evreleri Nelerdir?

Normal Doğumun Evreleri Nelerdir?

Anne olmayı hayal eden kadınlar için hamilelik oldukça güzel yaşanan bir süreçtir. Ancak 9 ayın sonunda yaşanacak doğumdan çoğu kadın korkar. Doğumu gerçekleştirmek için farklı yöntemler vardır. Herhangi bir sağlık durumu söz konusu olmadığında normal doğum özellikle ilk doğumunu gerçekleştirecek kişilere tavsiye edilir.

Normal doğum vajina yoluyla bebeğin dünyaya getirilmesi demektir ve 3 farklı evresi vardır.

Devamını Oku

Normal Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Normal Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dünyanın en tatlı şeyini yani bebeğinizi dünyaya getirdiğinizde hissettiğiniz mutluluğu tahmin edebiliyoruz. Anne olmanın verdiği koruma kollama duygularını da artık oldukça yoğun hissedecekseniz. Bebeğiniz ile birlikte evinize mutlu ve huzurlu yuvanıza geldiğinizde yeni doğum yapmış bir anne olarak bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var. Normal doğum sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğu merak edilmektedir. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

Devamını Oku

Normal Doğum Sırasında Annenin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Normal Doğum Sırasında Annenin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Evliliğinizin meyvesini kucağınıza alacağız gün yaklaştığında telaşınız ve heyecanınız artar. Bununla birlikte bebeğinizin nasıl olacağına duyduğunuz merakta artacaktır. Ona kavuşmayı beklediğiniz günün oldukça yakın olması kendinizi özel hissetmenize yardımcı olurken aynı zamanda bazı anne adaylarında strese neden olmaktadır.

Normal doğum sırasında annenin yapması gerekenlerin neler olduğu sorusuna cevap vermeden önce, anne doğuma hazırlıklarını önceden yapmalıdır. Bebeğiniz için gerekli takımlar, havlu gibi eşyalarınızın eksiksiz olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca hastane ortamından haz etmeyen birisiyseniz kendi nevresiminizi de yanınızda götürebilirsiniz.

Devamını Oku

Normal Doğum Sonrası Anne Ne Gibi Değişiklikler Yaşar?

Normal Doğum Sonrası Anne Ne Gibi Değişiklikler Yaşar?

Bebeğinizi dünyaya getirdiğiniz de meleğinizin uyumasını büyük bir keyifle izlemek sizleri mutlu edecektir. Evliliğinizin meyvesi dünyaya gelirken anne vücudunda bazı yıpranmalara neden olmaktadır. Bu yıpranmalar hem fizyolojik hem de psikolojiktir. Bu yazımızda fizyolojik ağırlıklı normal doğum sonrası anne ne gibi bedensel farklılıklar yaşar konusuna değineceğiz.

Devamını Oku

Normal Doğum Hangi Durumlarda Gerçekleştirilemez?

Normal Doğum Hangi Durumlarda Gerçekleştirilemez?

Tıp dünyasında en sağlıklı doğum türü olarak normal doğum tercih edilmektedir. Ancak çeşitli sağlık durumlarından dolayı normal doğumun sakıncalı olduğu durumlar da bulunmaktadır. Bu durumlar ise normal doğum yapıldığında annenin ya da bebeğin sağlık sorunları yaşamasına hatta ölmesine bile neden olabilir. Yaşam kalitesinin artırılması ve normal doğumun vereceği sıkıntıların en aza indirilmesi amacıyla çoğu zaman sezaryen doğuma başvurulur. Normal doğumun sakıncalı olduğu durumlar ise şunlardır: 

Devamını Oku

Normal Doğum Sonrası Anne Ne Gibi Duygusal Değişiklikler Yaşar?

Normal Doğum Sonrası Anne Ne Gibi Duygusal Değişiklikler Yaşar?

Normal doğum anneler ve bebekler için en sağlıklı doğumdur. Anne doğum öncesi denilen gebelik döneminde mutlaka kaliteli ve huzurlu bir gebelik süreci yaşamalıdır. Çünkü annenin gebelik döneminde yaşayacağı sıkıntılar ve stresler doğuma da etki edecektir. Doğum psikolojisi annenin bebeğine olan tutumu, anneliğe yaklaşımı, gebelikte yaşadığı mutluluklar ve gebelik dönemindeki geçirdiği hastalıklar gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. 

Devamını Oku

Normal Doğum Nedir?

Normal Doğum Nedir?

Anne ve baba olmaya karar verilen günden, doğum evresinin sonlanacağı zamana kadar büyük bir heyecan yaşanır. Bu heyecan, bebeğin doğmasıyla beraber, daha farklı bir boyut kazanır. Anne ve babanın ilk eserini eline alması, büyük bir sevinç yaşanmasına sebep olur. Böylece anne ve baba adayı için yaşanan tüm stres ve acılar, sonlanır. 40.gebelik haftasını tamamlamış bir fetusun zarlar ve plasenta ile rahim dışına atılması anlamına gelmektedir. Her ne kadar her kişi de, gebelik 280 gün sürse de, tahmin edilen doğum zamanından bir hafta önce doğum süreci başlamış olur. Anne olacak adayın sancı olarak belirttiği rahim kasılmaları, doğuma bir hafta kala kendisini sık sık göstermektedir.

Devamını Oku

Epidural Normal Doğum

Epidural Normal Doğum

Anne olmak, her kadının hayalini kaplayan ve yücelten bir duyguyu ifade eder. Hamilelikle iyice yoğunlaşan bu duygu, bebek için seneler öncesini düşünmek  ve planlamakla heyecanı uzun bir zaman dilimine yayar. Anne, bebeğinin doğacağı güne yaklaşırken, hayallerinin ulaştığı doruk noktası da artar. Her geçen zaman, anne adayının hayallerinin doruk noktasına ulaşmasını sağlarken, aynı zamanda doğum sürecinde yaşanacak ağrı ve sancılarında anne yüreğine ürkeklik vermesine neden olur. Doğum sırasında yaşanacak ağrılar, dayanılması güç ve acı veren nitelikte olması, annenin bebeğine ulaşması noktasında çektiği acıların en büyüğüdür. 

Devamını Oku