Hamilelik

Hamilelik

Bir kadının en büyük hayali anne olmaktır. Evlilikten sonra stresle beklenilen durum, ne zaman hamile kalacağımdır. Bunun için en ufak bir belirtiyi bile umutla gebeliğe yormak ister. Bu heyecan ve tutku, bebek sahibi olmanın ve bebek büyütmenin en büyük vazifelerden biri olmasından dolayıdır. Peki ama gebelik belirtileri gerçek anlamda neler olabilir?

Devamını Oku

Hamilelik ve Beslenme

Hamilelik ve Beslenme

onlinediyetim.com Diyetisyenlerinden Deniz TIĞLI'nın Hamilelik ve Beslenme üzerine makalesi.

Hamilelikte beslenme hem annenin sağlığına hem de bebeğin sağlığına etki etiği için kritik bir dönemdir. Bu dönemdeki beslenme en başta annenin sağlığını koruyabilmesi, sonrasında bebeğin doğru büyüme ve gelişme göstererek sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için önemlidir. Çünkü hamilelikte annenin normal beslenme ihtiyaçlarının üzerine bir de bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Yalnız bu ihtiyaçlar iki can için iki kat fazla yemek gerek demek değildir. 

Devamını Oku

Hamilelikte Faydalı Yiyecekler

Hamilelikte Faydalı Yiyecekler

Hamilelik sürecinde anne adaylarının gerek kendi sağlıkları, gerekse bebeklerinin gelişimleri için doğru ve dengeli bir beslenmeye ihtiyaçları var. Anne adayının yemiş olduğu her besin, kordon bağıyla etkileşim kurduğu bebeğe de gider. Bu nedenle yenen her gıdanın kaliteli olması ve bebeğin gelişimini olumlu yönde etkileyecek besinler olması gerekir. 

Devamını Oku

Hamilelikte Ek Gıdalar

Hamilelikte Ek Gıdalar

Anne adayları gebelik süreci içerisinde beslenmelerine her zamankinden daha dikkat etmelidir. Dengeli bir beslenme için her insanın ihtiyacı olan vitamin ve kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, fosfor gibi mineraller, hamile olan bayan için ihtiyacı daha elzemdir. Özellikle hamile bayanların demir içerikli gıdalar tüketmeleri doktorlar tarafından önerilir. Fosfor ve demir takviyesi sağlayan bir takım kapsüller verilir. 

Devamını Oku