Gebelik

Gebelik

Gebe kalmadan önce yapmanız gerekenlerin olduğunu biliyor muydunuz? Daha sağlıklı bir gebeliğin söz konusu olması adına bazı kontrollerin yapılması gerekir. Gebelikte takip planının çizilmesi, sizde veya eşinizde bulunan risk faktörlerinin ortaya çıkarılması ve tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekir. Bunlar yapıldığında, gebelik sürecinde ortaya çıkabilecek muhtemel problemlerin anneye ve bebeğe zarar vermiş olması engelleniyor. 

Devamını Oku

Suda Doğum

Suda Doğum

Son zamanlarda daha popüler olmaya başlayan bir doğum tekniğidir. Aslında bu doğum tekniği çok eskilere dayanır. Fransa’da bir tesadüf sonucu 1803 tarihinde keşfedilmiştir. Bugün her doğum merkezi tarafından uygulanabilen bir sistemi ifade eder. Doğum esnasında yaşanan sancıların azalmasını ve doğumun daha kısa sürmesini sağlamaktadır. Bu nedenle, doğum sancılarından korkan hanımlar için ideal bir doğum şeklidir. 

Devamını Oku

Normal Doğum Nedir?

Normal Doğum Nedir?

Anne ve baba olmaya karar verilen günden, doğum evresinin sonlanacağı zamana kadar büyük bir heyecan yaşanır. Bu heyecan, bebeğin doğmasıyla beraber, daha farklı bir boyut kazanır. Anne ve babanın ilk eserini eline alması, büyük bir sevinç yaşanmasına sebep olur. Böylece anne ve baba adayı için yaşanan tüm stres ve acılar, sonlanır. 40.gebelik haftasını tamamlamış bir fetusun zarlar ve plasenta ile rahim dışına atılması anlamına gelmektedir. Her ne kadar her kişi de, gebelik 280 gün sürse de, tahmin edilen doğum zamanından bir hafta önce doğum süreci başlamış olur. Anne olacak adayın sancı olarak belirttiği rahim kasılmaları, doğuma bir hafta kala kendisini sık sık göstermektedir.

Devamını Oku

Bebeklerde Ateş

Bebeklerde Ateş

Her haliyle hassas bir varlık olarak dünyaya gelen bebekler vücut ısıları bakımından yetişkinlerden daha yüksek bir vücut ısısına sahiplerdir. Gün içerisinde farklılık gösteren vücut ısıları bazen normalin üzerine çıkabilir ve bu duruma bebeklerde ateşlenme denilmektedir. Bebeklerde ateş kimi zaman bir dokunuşla ya da bebekte görülen diğer rahatsızlıklarla birlikte fark edilebilir. Ancak bebeğin ateşini anlamak için şu yöntemlerde denenebilir:

·         Bebeklerin alnı kontrol edilmelidir. Hatta minik bir öpücük ile hem ateşi kontrol edilebilir hem de bebeğe sevgi duygusu aşılanabilir.

·         Bebeğin ateşini ölçmek adına ateş ölçer kullanılabilir.

·         Makat bölgesindeki ateş daha belirgin olacağı için bebeğin altı değiştirildikten sonra bir süre açık bırakılmalı ve bu süre zarfında bir değişim gözlenmiyorsa ve ateş yüksekse çözüm yolları aranmalıdır. 

Devamını Oku

Bebeklerde İshal

Bebeklerde İshal

Kimi zaman bebeklerin sindirim sisteminde aksaklıklar meydana gelir. Bu aksaklıkların temelinde ise beslenme ve vücuttaki diğer değişimler yatar. Bebeklerde ishal durumunun anne sütü ile beslenilen dönemde görülme olasılığı oldukça düşüktür. Çünkü bu dönemde bebek için en yararlı besin anne sütüdür ve anne sütü ishale neden olmaz. Bebeğin ishal olduğunu anlamak için mutlaka kakasına bakılmalıdır. Kakada sıvılaşma görülüyorsa ve bebeğin gün içerisindeki kaka yapma sayısı artıyorsa ishalden şüphelenilebilir. 

Devamını Oku

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklik dönemi bebeğin vücudunun gelişmeye başladığı ve yetişkin olma yolunda tamamlandığı bir süreyi kapsamaktadır. Bu dönem içerisinde bebeğin vücudunda fizyolojik değişiklikler meydana gelebilir. Vücuttaki gelişmelerin en belirgin örneği ise dişlerdir. Bebeklerde diş çıkarma bebeğin aileden aldığı genetik yapıya göre farklı aylarda görülebilir. Bazı bebeklerde üçüncü ayda dişler belirginleşirken bazı bebeklerde yedinci ayda ortaya çıkabilir. Bazı bebeklerde ise on ikinci ayda dişler görülebilir. Diş çıkarma dönemi bebek için hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan değişimlerin meydana geldiği bir dönemdir. Bu nedenle anne ve babaların bu dönemi sağlıklı bir şekilde takip etmesi gerekir. 

Devamını Oku

Emzirme Döneminde Nasıl Beslenilmeli

Emzirme Döneminde Nasıl Beslenilmeli

onlinediyetim.com Diyetisyenlerinden DYT. BERİL HEZER'in EMZİRME DÖNEMİNDE NASIL BESLENİLMELİ üzerine makalesi.

İyi duygular, bebeği ile mutlu olmak, sevgi ile onu düşünmek, bebeğini görebilmek, onu okşayabilmek, bebeğini yanında hissetmek, sütünün bebeği için en iyi besin olduğunu bilmek anneyi emzirmeye hazırlar. Emziklilik dönemi biyolojik olarak gebelik döneminin devamıdır. Emzirme döneminde süt salgılanması ile ilgili hazırlıklar gebelik döneminde başlar. Emziklilikte annenin salgıladığı süt, aldığı besinlerin bir ürünüdür. Yeterli ve dengeli beslenen kadınlarda gebelikte derialtı yağ dokusundaki birikimler emzirme süresince süt yapımında kullanılır.

Devamını Oku

Bebek Beslenmesi

Bebek Beslenmesi

Yeni doğan bebekler anne rahminden edindikleri besinleri doğum ile birlikte dışarıdan edinmeye başlarlar. Büyüme ve gelişme için en önemli konu olan beslenme bebeğin gelişim dönemlerine göre ayarlanmalıdır. Çünkü bebeklerde beslenme faaliyeti yetişkin insanlarda olduğu gibi gelişmiş değildir. Yeni yeni ağız yoluyla beslenmeye başlayacak olan bebeğin ilk 6 ay boyunca mutlaka anne sütü ile beslenmesi gerekir. Anne sütü içerisinde bulunan vitamin, mineral, protein ve kalsiyum ile birlikte bebeğin gelişimine yardımcı olacak, dış etkenlerden koruyacak ve sadece emme içgüdüsü ile doğan bebek için kolay bir beslenme türü olacaktır.

Devamını Oku