Sezeryan Doğum

Sezeryan DoğumGelişen ve ilerleyen tıp yöntemleri sayesinde, sezeryan doğum daha kolay hale gelmiştir. Anestezi yöntemlerindeki ilerlemeler, enfeksiyon sorunlarına karşı güçlü antibiyotiklerin bulunması ve diğer yenilikler, sezaryen ile doğumu daha güvenli bir hale getirmiştir. Ama fıtrata uygun doğum şekli düşünüldüğünde, sezaryen ile doğumun yine tercih edilmesi, bazı durumlara bağlı olarak gerçekleşmelidir.

İsteğe bağlı sezeryan doğum

Bazı anne adayları, doğum sancılarından korktukları için normal doğuma engel bir şeyin olmamasına rağmen sezeryan doğum tercih etmek isterler. Bu durum anne adayının sezeryan doğum konusundaki bilgisine ve bilincine bağlı bir durumdur. Anne adayının doktoru, sezaryen ile doğumun normal doğumdan farkını bu durumda anne adayına anlatmalıdır. Son olarak anne özgür iradesiyle nasıl doğum yapacağını seçebilir.

Zorunlu durumlarda sezeryan doğum

sezeryan doğum nedirHer ne kadar normal doğuma engel bir durum olmaması halinde, anne sezaryen ve normal doğum arasında tercih yapabilse de, tıbbı açıdan normal doğum yapamayacak annelere sezeryan doğum yaptırılır. Normal doğumu engelleyici sebepler şunlardır:

- Bebeğin rahim kanalına başla ilerlememesi: Doğumların yüzde 95’inden fazlası bebeğin başla birlikte gelmesi şeklindedir. Lakin bazı durumlarda bebek, rahim kanalına ayak tarafından veya çapraz şekilde gelebilir. Bu durum normal doğumu riskli yapacağından dolayı, doktor tarafından sezaryan doğum kararı verilebilir.

- Plasentanın rahimi kapatması: Gebelik sürecinde ultrasonla anlaşılan durum, kesinlikle sezaryen ile doğumu gerekli kılar. Bebeğin doğmak için rahim kanalına ilerlemesi, kanamaların başlamasına ve durdurulamamasına sebep olabilir. Kanal tıkalı olduğundan, bebeğin sezaryen ile alınarak, anne ve bebeğin hayatı riske atılmamış olur.

- Plasentanın erkenden dışarı çıkması: Bebek doğmadan, plasentanın dışarıya çıkması, sezaryen ile doğumun bir başka kaçınılmaz nedenidir. Plasenta bebekten önce dışarı çıktığında kanamalar başlar. Bebeğin oksijen alması ve besin alışverişinin gerçekleşmesi bozulur. Bu durum bebeğin hayati fonksiyonlarını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle acilen sezeryan doğum söz konusu olmalıdır.

- Bebeğin iri olması: Genelde şeker hastalarında çokça rastlanan bir durumdur. Bebeğin çok iri olması, normal doğumu zorlaştıracağından dolayı sezaryen ile doğumun gerçekleştirilmesi gerekir. 4000 gramdan fazla olan bebekler için bu durum geçerli olmaktadır.

- Çoğul gebelikler: Her ne kadar çoğul gebeliklerde şart olmasa da, bazı durumlarda sezaryen kaçınılmaz olabiliyor. İkiden fazla gebeliklerde vajinal doğum tercih edilmeyebilir.

sezeryan doğum ne zaman yapılırÜlkemizde son zamanlarda sezaryen ile doğum daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Bunun sebeplerinin en başında, doğum sancılarından korkulması gelmektedir. Uzun süre anne adayının doğum sancılarını çekmek istememesi, sezaryen ile doğumun tercih edilmesine neden olmaktadır. Anne ve baba adayları, bebeğin gelişimini tamamladığı 38.haftadan sonra, doktorun belirleyeceği bir gün içerisinde sezaryen ile doğum için hazırlanır. Sadece anne adayının doğum sancılarından korkması değil, bebeğin ufak bir risk altına bile sokulmak istenmemesi, normal doğum nedeniyle ilerde yaşanabilecek rahim ve mesane sarkmalarını anne adayının yaşamak istememesi, sezaryen ile doğumun tercih edilmesinin sebepleri arasında yer alıyor.

Sonuç olarak…

Tıbbı bir gereklilik olmadıktan sonra sezaryen ile doğum anne ve baba adaylarının seçimine bırakılır. Ancak fıtrata en uygun doğum şeklinin normalde saklı olduğu asla unutulmamalıdır. Eğer tıbbı açıdan normal doğum mümkün değilse, bu durumda sezaryen ile doğumun yapılması gerekir.

Ücretsiz Hastanelerden Doğum Fiyat Teklifi Al, Karşılaştır.