19. Hafta Gebelik

19. hafta gebelik ultrason görüntüsüAnne adaylarının ciltlerinde değişimlerin iyice belirginleşmeye başladığı dönemdir. Bu değişimlerin başlıca sebepleri rahmin büyümesi ve gebelik hormonlarının salgılanmasıdır. Alında, yanak ve burun bölgelerinde yanma tarzında bir takım kızarıklıkların meydana geldiğini söylemek mümkündür. Bu lekelerin kalıcı olmadığını ifade edebiliriz ancak, giderilmesi konusunda bir takım uygulamaların yapılması gerektiğini söylemek lazım.

Karın bölgesinde, meme ve kalça bölgesinde büyümeye bağlı olarak meydana çıkan bir takım çatlaklar iyice belirginleşmeye başlayabilir. Bu çatlakların kaşınması da söz konusudur. Cildin çok fazla kuru olması, kaşıntıların artmasına sebebiyet verir. Çatlakların oluşması veya derinliği gibi sebepler, genetik bir takım özelliklerden kaynaklanır.

Anne adaylarının sağlıklı beslenmesi, bol sıvı tüketmiş olmaları yaşanan çatlakların ve kaşıntıların sayısını azaltabilir. Ayrıca çatlak kremlerinin kullanılması, cildin esnekliğini sağladığı, kuruluğunu da önlediği için bir çözüm olabilir. Çatlakların oluşumuna çok yatkın bir cildiniz varsa, bunları engellemek mümkün olmayabilir. Doğumdan sonrada söz konusu çatlakların gümüş bir renk alarak, kalıcı olduğunu görebilirsiniz.

Bebek gelişiyor…

Bebeğin cildine dair gelişmelerin devam ettiği dönemdir. Özellikle bebeğin cildinin korunması için gereken maddeler üretilmeye başlanır. Bu maddeler giderek sıvı içerisinde zamanını geçiren bebeğin cildinin zarar görmemesini sağlar. Eğer bu madde olmasa, bebeğin dokuz ay boyunca kalacağı sıvı ortamında cildinin çürüyebileceğini veya yosun kaplayacağını söylemek mümkün olabilirdi. Ancak cilt koruyucu maddelerin üretilmesi sayesinde, bebeğin çok narin olan cildi kesinlikle zarar görmeden 9 ay boyunca sıvı ortamında korunabiliyor.

Bebeklerin hareketlerinin hızlanmaya başlamasıyla beraber, rahim kanalına baş aşağıya doğru gelmeye başlar. Tabi bazı bebekler hareketlerini daha farklı bir tercihte yaparlar. Bu nedenle bebeklerin yaklaşık yüzde 4’ü, normal doğumun gerçekleşmesini sağlayacak rahim kanalına ayaklarını dönerler. Bu durum sezaryenle doğumu gerekli kılar. Birçok bebek tercihlerini baş aşağıya doğru yapsa da, hareketlerini daha farklı yönde sarf eden bebekler de vardır. Buda iradenin ve seçim tercihinin anne karnından başladığı gerçeğini bizlere göstermektedir. 

Ücretsiz Hastanelerden Doğum Fiyat Teklifi Al, Karşılaştır.