4. Hafta Gebelik

4. hafta gebelik

Kadın ve erkekten gelen üreme hücreleri tek bir vücutta birleşmiştir. Böylece yeni bir canlı, yani bebek ortaya çıkmaya başlamıştır. Kadından ve erkekten alınan üreme hücrelerinin harmanlanmasıyla meydana gelen yeni canlı, erkeğin ve kadının genetik özelliklerini taşır. Diğer haftalarda spermin çıkmış olduğu yolculuk, yumurta hücresini bulması ve en güçlü, enerjik olanının yumurta hücresi tarafından kabule dilmesiyle döllenmeye başladı. Kadından alınan 23 kromozomluk genetik maddeyle, erkekten alınan 23 kromozomluk genetik madde birleşti ve yepyeni bir genetik özelliğe sahip bebek hücresi oluştu.

Bu ilk hücreye zigot adı verilmektedir. Zigot yapıda bulunan hücre, bölünmeye başlar ve Fallop tüplerinin içinde yolculuğa geçer. Bu yolculuk sonucunda yeni canlının gelişeceği rahim içine yerleşir. Bu haftanın başlarında bölünen hücreler rahim içerisinde gelişebilecekleri en iyi yere konumlanırlar. Genellikle en iyi yer olarak damarlanmanın en mükemmel olduğu mekan olan rahim arka duvarının üst kısmını seçerler. İmplantasyon dediğimiz, yani yerleşme olarak tabir edilen bu süreçten sonra anne adayları lekelenme olarak belirtilen kanama yaşayabilirler. Bu kanamanın sebebi, yerleşme esnasında bir hafriyat çalışmasının olması benzetmesini yapabiliriz. Hücreler yerleşmeden önce bir çalışma yapıldığından, kılcal damarlarda kanama meydana gelebilmektedir.

Bu haftanın sonunda muhtemel bir adet dönemine girmeniz gerekiyordu ancak, hamilelik söz konusu olduğu için adet yaşamadınız. Buda sizde acaba hamile miyim düşüncesini ortaya çıkartır. Bunu anlayabilmek için kanda HCG ölçümüne baktırmanız gerekir. Ancak bu testin pahalı olduğunu söylemek gerekir. İdrar testleri daha uygun fiyatlardan yapılmaktadır. Bu hafta içerisinde adet görecekmişsiniz gibi hisler de yaşayabilirsiniz. Göğüslerde dolgunluk, uykuya olan eğilim, yorgunluk,  ruh halinde yaşadığınız değişiklikler adet görecekmişsiniz gibi bir algı meydana getirebilir. Herhangi bir his yoksa sabırlı olmanız gerekir. Gebeliğin yeni başladığını unutmayın. Kesin belirtileri daha sonraları ortaya çıkacaktır. 

Ücretsiz Hastanelerden Doğum Fiyat Teklifi Al, Karşılaştır.