3. Hafta Gebelik

Yumurtalıkta olgunlaşmaya başlayan folikül çatlar ve yumurta hücresi serbest kalır. Fallop tüpü kapakçıkları tarafından içeri alınarak, tüp kanalında ilerlemeye başlar. Gebeliğin meydana gelmesi için yumurtlama sürecini izleyen sonraki saatlerde yumurta hücresinin spermlerle buluşması gerekir. Birçok sperm hücresi de yumurta hücresinin çevresini sarar. Ancak en iyi olanı yumurtalık hücresi tarafından kabul edilir.

üçüncü hafta gebelik

Yumurta hücresi serbest kaldığında onu fallop tüplerinin ucundaki saçaklar içeri alır. Eğer bu saçaklar vazifesini yapmamış olsa, yumurtalık hücresi fallop tüpleri içerisine alınamaz ve üreme gerçekleşemez. İçeri alınan yumurta hücresi kendisini bekleyen spermler tarafından karşılanır. Bu spermlerin en enerjiği ve kuvvetlisi hangisiyse, onla beraber döllenme başlar.

10 saat süren yolculuk…

Spermlerin yumurta hücresiyle buluşması, yaklaşık olarak 10 saat sürer. Vajinadan başlayan bu yolculuk, fallop tüp kanalına girme ve yumurta hücresiyle karşılaşıncaya kadar sürer. Ancak binlerce sperm hücresinden yalnızca bir kısmı yumurtalık hücresini görebilir. Bu hücrelerden de sadece birisi yumurtalığın içerisine alınır. Yumurtalık hücresini gören spermler arasında da bir savaş başlar ve bu savaş 24 saat sürebilir.

Spermlerin engelleri bunlarla sınırlı kalmaz. Vajinada başlayan yolculuk, asitlerle engellenir. Bu savaşta spermlerin galip gelmesi için asit nötralize eden maddeler yardımlarına koşar. Yumurtlama esnasında salgılanan progestron hormonu sayesinde de rahim içerisine kolaylıkla girerler. Buradan da fallop tüplerine girer ve yumurta hücresiyle karşılaşırlar. Yumurta hücresinin negatif bir enerji taşıdığı sanılır. Böylece pozitif enerji olan sperm hücrelerini kendilerine çekerler. Bu aşamaya gelen spermler, yolda ayrılanlara göre daha güçlü ve kalitelidirler. Ancak spermleri kendisine çeken yumurtalık hücresinin içerisine girecek olan sperm, en hızlısı ve enerjik olanıdır. Bu yolculukta spermler orantısal olarak bir yetişkinin kat ettiği 4 km yolculuk gerçekleştirmiş olurlar.

Sperm hücrelerinin ilerlemesine fallop tüpü içerisindeki sıvılar yardımcı olur. Bu sıvılar ayrıca, ters yöne hareket gerçekleştiren yumurtalık ve spermlerin aynı anda birleşebilmeleri için hareketlerini kolaylaştırırlar. Savaşı kazanan sperm hücresinin ucunda bulunan kalınsı tabaka, yumurtalık hücresini geçebilecek içerikle yüklüdür. Böylece döllenme başlar…

Ücretsiz Hastanelerden Doğum Fiyat Teklifi Al, Karşılaştır.