2. Hafta Gebelik

Gebeliğin ikinci haftasında da çok fazla gebelik hissi yaşanmaz. Ancak ileriki haftalarda yaşanacak gebelik değişimlerini temelinin atıldığı süreçler 1,2 ve 3.haftalar arasında olmaktadır. En son görülen adet kanaması belirtileri artık ortadan kaybolmuş vaziyettedir. Bu durumda muhtemel bir gebelikten şüphe edilebilir. Rahmin sağ ve sol tarafında bulunan fallop tüplerinde yumurta hücresi olgunlaşmaya ve büyümeye geçmiş olabilir. Bu olgunlaşma ve büyümeni folikül denilen sıvı dolu bir yerde gerçekleşir. Buradaki olgunlaşan yumurtanın 20 milimetreye gelmesi, çatlamasına sebep olur. Böylece içerisinde olgun yumurta hücresi serbest kalır.

2. hafta gebelik

Bu yumurta hücresi rahme yerleşir. Yumurtanın büyüyeceği yerin gebeliğe uygun bir hal alması için yenilenmeler başlar. Adet döngüsünün genelde 14.gününde yumurtlama işlemi muhtemelen gerçekleşmeye başlar. Adetlerin görülmesinin sebebi, muhtemel gebelikler karşısında rahim iç tabakasının yenilenmesi ve gebeliğe uygun bir hale gelmesidir. Adet gerçekleştiğinde, eskiyen rahim iç tabakası da dışarıya atılır. Folikül tarafından üretilen östrojen hormonu da rahim iç tabakasının yenilenmesini sağlar.

Rahim iç tabakası böylece gebeliğe hazır hale gelir. Bebeğin yaşayabileceği ve gelişimini tamamlayabileceği bir yer olur. Ancak bu durumun tam olarak sağlanması için yumurtlama işleminden sonra üretilen progesteron hormonunun salgılanması lazımdır. Böylece rahim iç tabakası bebek için tamamlanır. Progesteron hormonları bir nevi çevre düzenleme işi yaparlar. Rahim iç tabakasındaki bozuklukları ve eksikliklerin ortada kaldırılmasını, diğer bir deyişle bebek için konforlu bir yer olmasını sağlarlar. Eğer yumurtlama söz konusu olmazsa, bu döngü her zaman yaşanır.

Annelik duygusunun yavaş yavaş hissedilmeye başlandığı bu dönemde, gebelik heyecanı artmaya başlar. Haftalar ilerledikçe, anne adayının fiziğinde gerçekleşen gözle görünür değişimler, gebelik heyecanının daha fazla yaşanmasına sebep olur. Artık anne adayı da doğuma fiziksel ve psikolojik olarak hazırlanmaya başlar. 

Ücretsiz Hastanelerden Doğum Fiyat Teklifi Al, Karşılaştır.