1. Hafta Gebelik

 

Doktor kontrolleri sırasında hamilelikle ilgili gelişmeler hafta hafta anneye aktarılır. Bebeğin gelişimin takip edilmesi, muhtemel sorunların tespit edilmesine yarar. Bu bakımdan anne adaylarının doktor kontrollerini kesinlikle terk etmemeleri gerekir. Hamileliğin ilk haftasında yumurtlama sürecine girilmiştir. Bu zamanda sağ ve solda bulunan fallop tüpüne atılacak yumurtalar olgunlaşmaya başlar. Bu tüplerin yeri rahmin sağ ve sol kısımlarında yer alır. Bebeğin gelişimi bunların içerisinde gerçekleşir.

1. Hafta Gebelik

Rahim pelvis adı verilen kemik çatısında bulunur. Bu nedenle hamilelik idrar torbasına bir nevi komşudur. Rahim büyüdükçe idrar torbasına gerçekleşen baskı nedeniyle sık idrar yapma isteğinin duyulması söz konusu olur. Rahmin sağ ve sol tarafından bulunan fallop tüpleri birbiriyle yakından ilişki içerisindedir. Fallop tüplerinin ucundaki hareket eden kapaklar, yumurta hücrelerinin yakalanmasını ve içeriye atılmasını sağlar. Böylece döllenme fallop tüpü içerisinde gerçekleşmeye başlar.

Saçaklar önler…

Karın içi organı durumunda bulunan yumurtalar, yumurtlama döneminde karın boşluğuna düşebilirler. Böylece döllenme meydana gelmez. Ancak fallop tüplerinin ucundaki hareketli kanallar sayesinde yumurtlama için gerekli olan hücreler yakalanır ve içeriye alınır. Bu kapakçıkların hareketinde meydana gelebilecek aksaklık veya rahatsızlıklar üreme hücrelerinin tüplerin içerisine alınamamasına dolayısıyla gebe kalınamamasına sebep olur.

Yumurta hücresi yumurtalıklar içerisinde 150 mikron haliyle gelişmeye başlar. Bu olgunlaşma süreci folikül denilen içi sıvıyla dolu bir haznede gerçekleşir. Bu folikül büyümeye başladığında 20 milimetre çapına ulaşır ve çatlar. İçerisindeki yumurta hücresi de böylece serbest kalır. Yumurta hücresi bundan sonra fallop tüpüne geçer. Bu dönem içerisinde östrojen hormon daha fazla salgılanmaya başlar. Gebelikte böylece gelişir ve devam eder. Anne için ilk hafta gebelik hissinin en az yaşandığı zamandır. Bu zamandan sonra vücudunda da meydana gelmeye başlayan fiziksel değişimler, iyice gebelik sürecine girilmesine ve annenin ruhsal açıdan da doğuma hazır olmasına sebep olur. 

Ücretsiz Hastanelerden Doğum Fiyat Teklifi Al, Karşılaştır.