Epidural Doğum

Epidural Doğum

Gebelik sürecinin sonlarına doğur doğum stresi anne adayını daha fazlasıyla sarar. Doğum sancılarının nasıl atlatılacağı ve bu şiddetli ağrılara nasıl atlanılabileceği konusu, anne adaylarının kafalarını kurcalayan önemli faktörlerden birisidir. Annelik heyecanını, birden doğum sırasında yaşanacaklar sarar ve endişe söz konusu olur. Annelerin daha iyi koşullarda doğurabilmeleri için uzmanlar sürekli çalışmaktadır. Epidural doğumda bu çalışmalar sonrasında meydana çıkmıştır.

Ne sağlıyor?

Annelerin ağrı ve sızı hissetmeden doğum sürecini atlatmalarını sağlıyor. Annenin rahim kasılmalarından dolayı yaşadığı ağrılar, epidural doğum yöntemi sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Daha önceleri anneye damardan bir takım ilaçlar verilerek doğum sancılarını hissetmesi önlenirdi. Ancak bu durum bir takım yan etkiler doğuruyordu. Epidural doğum yöntemi sayesinde, yan etkileri olmayan sancısız doğum sistemi geliştirildi. Bu sistem gereği, annenin omurilik bölümüne uygulanan anestezi sayesinde, sinir sisteminin uyarıları beyine taşıması engellenmektedir.

Yan etkileri var mı?

Epidural doğumun kesinlikle yan etkileri söz konusu değildir. Rahim kasılmalarını da engellemiş olması, bebeğin normal bir şekilde doğmasını sağlamaktadır. Anne adayı doğum süresince belden aşağısını hissetmeyecektir. Anestezinin etkisi doğumdan sonra birkaç saat daha sürebilmektedir. Bu süreç içerisinde annede herhangi bir kusma veya baş ağrısı, dönmesi görülmez. Kısa süre sonra kendisine gelir. Normal doğumla gerçekleşen epidural teknikte, daha fazla anestezi uygulanabilir. Sezaryen ile doğum yapacak anneler için anestezi daha az uygulanır.

Giderek yaygınlaşmaya başlayan yöntem, halk içerisinde ağrısız doğum olarak bilinmektedir. Anne adayını daha iyi şartlarda doğum sürecini tamamlaması ve sancıdan, ağrıdan uzak bir şekilde doğum sürecini sonlandırması sağlanır. Anne adayı doğumdan önce omurilikte bulunan epidural bölgeye uygulanacak anestezi için hazırlanır. Öncelikle bel bölgesi hijyen hale getirilir. Oturma pozisyonunda belinden anestezi uygulanacak bölgeye iğneler yerleştirilir. Her şey çok basit ve acısız şekilde gerçekleşir. Anne hazır olduktan sonra, doğum için işlem başlanır. Anne ağrısız ve sızısız şekilde doğurarak, bebeğini kucağına almanın mutluluğunu yaşar.