Kadın Doğum

Kadın DoğumKadın doğum denilince akla ilk gelen konulardan biri de hamileliktir fakat kadın doğum açısında önemli süreçler doğumdan sonra başlar.Annelik heyecanı, bebeğin doğmasıyla daha farklı mecraya çekilmiş oldu. Biran önce bebeğinizle oynayabilmek ve onunla daha iyi iletişim kurabilmek adına güçlenmeniz gerektiğini unutmayınız. Bu bakımdan normal doğum yapan anneler daha şansılar çünkü doğumdan hemen sonra bebekleriyle daha yakından ilgilenebilirler. Sezeryan doğum yapan anneler için bu durum daha farklı oluyor. Bir haftalık hastane macerası ve sonrasında yaraların ve dikişlerin iyileşmesini beklemek. Bu süre içerisinde doktor kontrollerini aksatmamak…

Öncelikle doğumdan sonra 2 günde bir ılık suyla banyo yapılması gerekir. Sezaryen ile doğum yapan anneler için bu mümkün olmayabilir. Çünkü dikişlerin su almaması gerekiyor. Ama yine de dikişleri plastik bir şeyle kapatmak veya sprey kullanarak banyo yapmayı deneyebilirsiniz. Bunu doktorunuza danışmadan yapmayınız. Sıcak suyla banyo yapmak vücudu rahatlatıyor ve sütün gelmesini kolaylaştırıyor.

Deniz, havuz ve küvette banyo yapmak gibi şeyler kesinlikle söz konusu olmamalıdır. Normal doğum yapan anneler için de bu doğru olmayacaktır. 6.haftanın sonunda deniz ve havuz sefası sürülebilir. Bunların dışında hamilelik kilolarından kurtulmak için yürüyüş ve egzersiz şarttır. Sezaryen ile doğum yapan anneler için ilk haftalar hafif yürüyüşler söz konusu olabilir. Ama normal doğum yapan anneler, yürüyüş ve egzersiz hareketleri yaparak kilo vermeye başlayabilirler.

Anne adaylarının sütüne zarar verecek bir diyet programı uygulamaması gerekir. Bunun yerine dengeli beslenmeye önem verilmelidir. Emzirmeye devam edildiği müddetçe, kilolardan kurtulmak daha kolay olacaktır. Çünkü emzirme sırasında vücut kalori harcar. Buda fazlalıkların yakılması anlamına gelir. Bebeğin sütünün iyi olması için dengeli beslenmek gerekir dedik. Günde 2 veya 3 litre sıvı alınması, proteinli besinler tüketilmesi gerekir. Bitki çaylarının içilmesi de, stres ve yorgunluğu alacağından süt yapımına destek olur. Annenin stresten uzak, yorgun olmayacak şekilde lohusalık dönemini geçirmesi ve bebeğiyle neşeli bir şekilde ilgilenmesi şarttır.