Doğum Öncesi Yapılacak Egzersizler Nelerdir?

Doğum öncesi egzersizlerAnne adayının egzersiz yapması, doğum sürecinin daha kolay şekilde atlatılmasını sağlayacak bir faydanın elde edilmesini sağlar. Annenin “ıkınma” şiddetinin arttırılmasını sağlayan egzersizler, bebeğe herhangi bir zarar vermeyecek kolay hareketlerden oluşur. Özellikle karın kaslarını kuvvetlenmesini sağlayacak egzersiz çalışmasıyla, rahim kasılmalarının daha şiddetli olması sağlanabilir. Buda annenin daha kısa sürede normal doğum sürecini atlatması anlamına gelir.

Karın kaslarının gelişmesini sağlayacak egzersiz türü, bağdaş kurarak oturma şeklini ifade eder. Anne adayını bağdaş pozisyonuna geçmesi ve bu şekilde birkaç dakika durması gerekir. Aynı anda, bacaklarını esnetmesi gerekir. Kelebek oturuşu olarak da adlandırılan pozisyon, karın kaslarının gerilmesini ve dolayısıyla güçlenmesini sağlar. Karın kaslarının güçlenmesini sağlayan önemli bir egzersizde mekiktir. Anne adayı tam mekik çekemeyeceği için yarım mekik hareketini tercih etmelidir. Buda üzerine oturması ve ayaklarını öne doğru uzatmasıyla gerçekleşir. Öne doğru yapılacak esnemeler sayesinde, karın kasları çalışmaya başlayacaktır.

Anne adayların egzersizleri kendilerini zorlayacak şekilde tekrarlamaları sağlıksız bir durumdur. Kendilerini yormadan günde 10 defa egzersiz hareketlerini tekrar etmeleri yeterlidir. Aşırı yapılan egzersiz, anne adayına zarar verebilir. Ağır olan egzersizlerden ve bebeğe zarar verebilecek sert egzersiz hareketlerinden kaçınılmalıdır.

Egzersizin faydaları…

1.       Anne adaylarında gerçekleşen bulantı azabilir. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir sebeptir.

2.       Bedenin duruşunu düzeltebilir. Eklem bölgelerinde veya kas bölgelerinde meydana gelen ağrıların azalmasını sağlar.

3.       Varislerin oluşmasını önler. Nefes darlığını azaltabilir. Stres ve gerginliğin azalması da egzersiz hareketleriyle mümkün olabilir.

4.       Doğum sürecinin kısalmasına ve anne adayının hamilelik boyunca daha iyi uymasına sebep olur.

5.       İleride yaşanabilecek cinsel tatminsizlik, idrar kaçırma gibi olayların ortadan kalkmasını yardımcı olabilir.

Anne adayına büyük faydası olan egzersizler, bazı durumların ortaya çıkması halinde bırakılmalıdır. Vajinal kanama, nefes darlığının artması, çarpıntı ve göğüs ağrısı gibi durumlarda egzersizlerin terk edilmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda doktorlarla görüşülmesi ve egzersiz durumunun sorulması gerekir. 

Ücretsiz Hastanelerden Doğum Fiyat Teklifi Al, Karşılaştır.