1 TL 10. 000 TL

Normal Doğum

Anne adayları için hamilelik sürecinin sonları, daha stresli geçebilir. Son haftalara girildiğinde doğum sancılarını kendisini hissettirmeye başlaması, sık sık yaşanan yalancı doğum sancıları, stresin daha fazla olmasına neden olur. Stres yapıcı diğer bir durumsa, şiddetli doğum sancıları karşısında ne yapılacağıdır? Sancılar karşısında dayanamayacağını düşünen anne adayları, daha az sancı çekecekleri bir doğum yöntemiyle bebeklerine kavuşmayı dileyebilirler.

Ne yapılması lazım?

Anne adaylarının doktor kontrolleri sırasında ki bebekle ilgili durum, ne şekilde doğum yapılacağını belirleyen önemli bir durumdur. Öncelikle bebeğin pozisyonu, doğumun nasıl gerçekleşeceğini belirler. Anne ve bebek sağlığının tehlikeye atılmaması için doktor kontrollerinden sonra verilecek olan karar çok önemlidir. Bu bakımdan hangi doğumun, ne zaman tercih edileceğini açıklayalım.

Doğum Yöntemleri

Normal doğum: Fıtrata en uygun doğum şeklidir. Son zamanlarda şiddetli sancılar söz konusu olduğundan tercih edilmeme durumu vardır. Ama en sağlıklı ve doğal doğum sürecidir. Bebeğin pozisyonu uygunsa, normal doğumun gerçekleşmesi gerekir. Bu durumda bebeğin başının rahim kanalına bakması gerekir. Ayak tarafı rahim kanalına bakan bebekler, ters doğum nedenidir. Anne ve bebek için sağlıklı olmayacağından, bu durumda normal doğum tercih edilmeyebilir.

 

Sezeryan Doğum

Sezeryan doğum: Normal doğuma engel olacak bir terslik söz konusuysa, sezaryen ile doğum kaçınılmazdır. Bu durumda bebeğin doğum haftasında doktorlar tarafından belirlenecek bir tarihte sezaryen gerçekleşebilir. Ancak normal doğuma engel bir durum yoksa, anne adayı sancı durumlarından dolayı sezaryen ile doğumu tercih edebilir. Bu durum anne ve baba adayının tercihine bırakılmıştır.

Epidural Doğum

Epidural doğum: Anne adaylarının çektikleri sancıların yaşanmaması adına kullanılan doğum şeklidir. Anne adayı, normal doğum veya sezaryen ile doğum sırasında sancı çekebilir. Ancak bu sancıların gelişen doğum yöntemleri sayesinde ortadan kaldırılması mümkündür. Bu bakımdan epidural doğum, anne adayının sancı yaşamaması için doğal anestezinin uygulanması anlamına gelir. Doğum sırasında rahim kasılmalarını önlemeyecek şekilde anestezi uygulanır. Bu uygulama anne adayının bel kısmını hissetmemesine neden olur. Sancıları beyne ulaştıran sinirler, anestezi yöntemi sayesinde durdurulmuştur. Bu doğum yöntemi sayesinde, anne adayı normal doğum ve sezaryen ile doğum sırasında herhangi bir sancı duymaz. Doğum başarılı şekilde gerçekleşir.